Čo ovplyvňuje cenu domácich výťahov?

Cena domáceho výťahu

 

Našich klientov vo Velcone sa vždy snažíme presviedčať, že cena pri kúpe výťahu či iného zdvíhacieho zariadenia nie je tým najpodstatnejším artiklom. Samozrejme, absolútne chápeme, že je pre Vás nesmierne dôležitá. Poďme sa preto spolu pozrieť, od čoho všetkého sa obvykle cenotvorba domácich výťahov odvíja.

Vo všeobecnosti platí, že čím štandardnejšie požiadavky máte, tým nižšiu cenu Vášho výťahu môžete očakávať. Pokiaľ Vám do domácnosti sedia a postačujú produkty, ktoré sú vytvárané „továrensky“, máte to vyhraté. A naopak, čím špecifickejšie požiadavky máte, tým sa cena zariadenia (ktoré pre Vás treba vytvárať na mieru) navyšuje.

Finálnu cenu výťahu ovplyvňujú primárne:

 

Počet poschodí, tzn. dĺžka vodiacej koľajnice

Je úplne prirodzené, že čím viac poschodí potrebujete pomocou výťahu preklenúť, tým vyššia bude aj jeho cena. Pri dvojpodlažnom rodinnom dome totiž nebudete potrebovať toľko materiálu ako pri inštalácii výťahu do 8 poschodového paneláku. V takýchto prípadoch musíte myslieť jednak na pokrytie samotných schodov, ale rovnako tak nemožno zabudnúť ani na prispôsobenie medzipodlažia, resp. medziposchodí.

 

Výber modelu/výrobcu, tzn. značka

Tak ako to býva aj pri všetkých iných výrobkoch, „dobré meno“, resp. značka predáva. Preto sú výťahy od overených svetových výrobcov neraz cenovo náročnejšie. Stojí však za nimi osvedčená kvalita, dlhoročné skúsenosti, množstvo testov, pozorovaní, prieskumov, výskumov a inovácií, ktorými sa na základe skúseností snažia premyslieť a vyšperkovať každý z produktov do naozaj najmenších detailov. My aj na základe vyše 20 ročných skúseností odporúčame domáce výťahy VIMEC alebo ARITCO.

Samozrejme, pre bežného používateľa (napr. imobilného člena domácnosti či seniora so zníženou pohyblivosťou) nie je nutné siahnuť hneď po najdrahších výrobcoch na trhu. Pri štandardnom používaní zariadenia (tzn. nie vo frekventovane využívaných nákupných centrách, vychýrených hoteloch a pod.), stačí aj výrobca/značka tzv. „strednej triedy“. Vždy si treba všímať, či sú dodržiavané predpísané bezpečnostné normy. Pokiaľ áno, nemáte sa čoho obávať. Sú bezpečné a cenovo neporovnateľne dostupnejšie, pre domáce účely, kde zariadenie nepoužívajú denne stovky ľudí a nie je takmer v nepretržitom pohybe, naozaj absolútne postačujúce.

 

Výber dverí

Možno o tom ešte neviete, ale prevádzkovanie výťahových dverí je popri motore výťahu najzásadnejšou prevádzkovou časťou. Vždy veľmi zaváži, kam sa dvere umiestnia, akým materiálom bude kabína výťahu opláštená a pod. Keď stojíte vo výťahu, sotva nad takýmito vecami premýšľate, no reálne aj takéto „detaily“ výrazne vplývajú na výslednú cenu Vášho rodinného/domáceho výťahu. Dvere výťahových plošín a domácich výťahov majú naozaj rôzne prevedenia a ich konečný výber ovplyvňuje projektant prípadne projekt požiarnej ochrany či vaša praktická preferencia.

Aké dvere poznáme?

  • Jednokrídlové,
  • dvojité – dvojkrídlové, protipožiarne dvere rôznych stupňov ochrany pred požiarom,
  • teleskopické dvere,
  • termické dvere pri prestupoch z interiéru do exteriéru a podobne.

S výberom najvhodnejšej varianty Vám pomôžu naši odborní konzultanti, ktorí pôsobia aj vo vašom regióne. Sú vám k dispozícii pre bezplatné konzultácie v celej SR.

 

Výber špecifických doplnkov

Výťah by mal byť Vašim pomocníkom, spoločníkom. Preto našich klientov vedieme k tomu, aby si čo najlepšie premysleli, na čo a ako často ho budú používať a čo by im toto používanie spríjemnilo. Na základe ich nápadov (či už ide o špecifické formy osvetlenia, špeciálne vyvinuté aplikácie, pomocou ktorých viete výťah ovládať prostredníctvom Vášho smartfónu, režim úspory energie a pod.) sa dá doladiť množstvo drobných detailov, ktoré v konečnom dôsledku veľmi napomáhajú tomu, aby si výťah jeho používatelia hneď zamilovali a stal sa neoddeliteľnou súčasťou ich domáceho fungovania. Úlohou výťahov do rodinných domov je totiž zjednodušenie a spríjemnenie života ľudí, ktorí v danom priestore bývajú.

 

Vizuálna variabilita

Väčšina výrobcov sa snaží svoje produkty čo najviac prispôsobiť na mieru konkrétnemu klientovi. Tak po technickej ako aj po vizuálnej stránke. Preto máte zväčša na výber zvoliť si preferované farebné prevedenie samotného výťahu i výťahových komponentov. Samozrejme, podľa špecifickosti požiadaviek klienta sa opäť odvíja aj finálna cena zariadenia.

 

Záťaž– Nosnosť výťahov

Pri voľbe optimálneho domáceho výťahu treba myslieť aj na jeho nosnosť. Klientom sa zväčša odporúča objednať si radšej výťah s vyššou nosnosťou, pokiaľ im to priestorové možnosti dovoľujú. Najdôležitejšie je tento údaj nepodceňovať. V praxi zväčša platí čím vyššia je nosnosť výťahu, tým je aj väčší rozmer kabíny výťahu resp. zdvíhacej plošiny.

Preťažovaním zariadenia škodíte sebe i výťahu. Pri dlhodobejšom preťažovaní výťahu hrozia solídne problémy – od spomalenia chodu výťahu, cez rôzne zasekávania, vyššiu spotrebu energie, až po naozaj nezvratné poškodenia výťahu, pri ktorých môže byť ohrozená aj bezpečnosť prevádzky výťahovej zdvíhacej plošiny.

 

Výťah do novej budovy alebo rekonštrukcia a vsunutie výťahu do staršieho priestoru?

Všetko vždy závisí od konkrétnej situácie, konkrétneho klienta, konkrétneho zariadenia. Ak sa bavíme o klasických výťahoch do rodinného (či akéhokoľvek) domu, zväčša platí, že pri novostavbe výber, zasadenie a inštalácia výťahového riešenia vyjde lacnejšie ako pri prerábke starších priestorov, kam treba výťah „doložiť“ oneskorene.

 

Načo je mi výťah, keď som mladý a zdravý?

Našich klientov vedieme k tomu, aby pri novostavbách od začiatku plánovali aj domáci výťah. Keď ho máte, nič ním nepokazíte. Nikdy neviete, kedy ho využijete. A verte nám, že ho budete používať častejšie, než predpokladáte. Či už ste mladý aktívny športovec, ktorý si nechtiac vyvrtne členok či zlomí nohu, zrelý človek po operácii, mamička, resp. rodič s malými deťmi, či bývate so staršími ľuďmi, ktorí už až tak nevládzu... alebo len po namáhavom dni v práci potrebujete vyniesť zopár tašiek s nákupom. Nebudete ľutovať, že ho máte! No ak ho nemáte, v mnohých situáciách si veľmi rýchlo uvedomíte, že by sa Vám naozaj zišiel a jednoducho Vám v domácnosti chýba.

Samozrejme, celý čas sa bavíme o výťahoch vo všeobecnosti. My vo Velcone sa venujeme klasickým domácim výťahom, servisným kontrolám výťahov, resp. celkovo servisu výťahov, oprave výťahov,...

Prirodzene, cena „komerčných“ výťahov býva markantne vyššia, keďže tie musia zvládnuť  „viac“ – tzn. frekventovanejšie (takmer nepretržité) používanie, neporovnateľne väčšia záťaž, na rozdiel od domácich výťahov mávajú odlišné systémy pohonu, vyšší výkon a pod.

Ceny absolútne všetkého sa veľmi odlišujú, výťahy nemôžu byť výnimkou. Kvalita, materiál, účel, umiestnenie, remeselné spracovanie, výkon, ekologické otázky (spojené s recyklovateľnosťou materiálov, ochranou životného prostredia, životnosťou jednotlivých komponentov),... To všetko je len zlomok toho, čo zaváži pri tom, koľko peňazí si budete musieť na Váš výťah do domu odložiť.

Ale ako sme už spomenuli, sú to naozaj zmysluplne investované peniaze. Lebo Váš životný komfort s domácim výťahom výrazne stúpne.

 

 


Máte záujem o podobné riešenie, alebo bližšiu cenovú ponuku?

Kontaktujte nás

    © 2024 – Velcon.sk – Všetky práva vyhradené.
    Support develop by Greativity.sk
    envelope linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram